Projekt pn. „Modernizacja infrastruktury wodociągowej Miasta i Gminy Piwniczna-Zdrój” obejmuje modernizacje infrastruktury wodociągowej w zakresie budowy zbiornika wody czystej o pojemności 100m3 do obsługi wodociągu w mieście Piwniczna-Zdrój wraz z system sterowania i zasilania panelami fotowoltaicznymi.

W ramach zapewnienia zasobu czystej wody dla miasta Piwniczna-Zdrój i bezpieczeństwa dostaw wody, w roku 2016 wykonano dokumentację techniczną na wybudowanie dwóch zbiorników wody czystej. W roku 2016 został wybudowany jeden zbiornik o pojemności 100m3 wraz z infrastrukturą.

Z uwagi na zwiększającą się liczbę odbiorców na terenie miasta i Gminy Piwniczna-Zdrój, istnieje potrzeba wybudowania kolejnego zbiornika wody czystej. Zbiornik będzie spięty z systemem SCADA, który umożliwia monitorowanie napełniania zbiorników oraz rozbioru wody.

W ramach projektu na modernizowanej sieci wodociągowej w Łomnicy – Zdroju utworzone zostaną strefy, które będą podlegały monitorowaniu zarówno pod względem przepływów jak również ciśnienia wody w sieci.

Pozwoli to na szybkie identyfikowanie anomalii powstających na sieci (awaria, kradzież wody) dodatkowo na hydrantach naziemnych zamontowane zostaną moduły komunikacyjne, który pozwoli na identyfikację w czasie rzeczywistym nieuprawnionej ingerencji w sieć i jej urządzenia Sieć wodociągowa w Łomnicy-Zdroju jest siecią grawitacyjną w związku z tym należy stosować reduktory sieciowe w celu redukcji ciśnienia na sieci.

W ramach projektu przewidziana jest zastosowanie inteligentnych reduktorów, które pozwolą dostosowywać ciśnienie w sieci do aktualnego rozbioru, ponadto w dobowych przedziałach czasowych, gdzie rozbiór wody jest bardzo niski tj. w godzinach nocnych, będzie możliwe dodatkowe zredukowanie ciśnienia na sieci, co bezpośrednio wpłynie na ograniczenie awarii zarówno na sieci wodociągowej jak i instalacjach wewnętrznych odbiorców oraz wpłynie na ograniczenie strat wody na sieci.

Projekt będzie realizowany na terenie gminy miejsko – wiejskiej.

Liczba ludności wynosi 10 300 osób (2022).

Środki na realizację zdania pochodzą z programu: Fundusze Europejskie dla Małopolski 2021-2027, okres realizacji: od 2024-09-01 do 2025-12-31

Wydatki ogółem: 2 904 135,09 PLN

Wydatki kwalifikowalne: 2 256 663,09 PLN

Dofinansowanie: 1 918 163,62 PLN

Wkład własny: 985 971,47 PLN